Všechny články

thumbnail TECH EDU 1 / 2016

Světlo v našich službách

Uzávěrka naší soutěže o zvláštní cenu za originální design – Světlo na cestu je dávno za námi. Porota už má jasno o vítězích, ovšem jejich jména vám zatím prozradit nemůžeme. Výsledky najdete v dubnu na našich webových stránkách www.techedu.cz a www.srdceslaskou.cz a v příštím vydání TECH EDU vám ty nejlepší detailně představíme. Zkusme se však nyní na světlo podívat trochu zblízka. S kým jiným než s iniciátorem soutěže Janem Filákem, jednatelem společnosti Filák, který ví, jak světlo ovládnout, aby nám sloužilo co nejlépe.

Úvodní slovo

V duchu našeho přístupu objevovat pro vás ostrůvky pozitivní deviace musím hned zkraje konstatovat, že nám pramen hned tak nevyschne. Je neuvěřitelné, kolik máme schopných firem, škol, pedagogů, dětí, studentů a lidí vůbec. A k tomu i velmi kreativních a samostatných, kteří nečekají, až jim někdo něco řekne či nařídí nebo až to bude zrovna v módě, ale sami dělají to, co si myslí, že je poctivé a správné.

thumbnail TECH EDU 4 / 2015

Martin Tvarůžek: Designér musí mít blízko k technice

„Říkal jsem si, že nemohu nabádat své studenty k tomu, aby se účastnili soutěží a poměřovali své schopnosti s konkurencí, a přitom jim nejít příkladem,“ vysvětluje letošní držitel ocenění Red Dot Winner za design obráběcího stroje navrženého pro firmu Škoda Machine Tool a vedoucí ateliéru Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT Praha Martin Tvarůžek svou motivaci, proč se přihlásil do prestižní mezinárodní soutěže. V šedesátileté historii Red Dot Award jde o první vítězství českého tvůrce ve strojírenské kategorii.

thumbnail TECH EDU 4 / 2015

Jsem v práci šťastný?

Vy, co pracujete, položili jste si už někdy tuto otázku? A vy, co studujete, je to vaše kritérium pro výběr prvního zaměstnání? Že mám spadnout z hrušky na zem? No, znám pár zaměstnavatelů, kterým záleží na tom, aby jejich zaměstnanci šťastní byli. Ono totiž štěstí jde ruku v ruce s úspěchem a úspěšní a šťastní lidé dělají úspěšnou a zdravou firmu. I o tom jsme hovořili s personální ředitelkou a zároveň spolumajitelkou společnosti Gumex Janou Lagovou.

thumbnail TECH EDU 4 / 2015

Posvítíme na cestu

Jak už jsme vás informovali v minulém čísle, obohatili jsme letošní ročník naší soutěže Srdce s láskou darované o zvláštní cenu za originální design – Světlo na cestu. Chtěli jsme totiž více zacílit i na technickou tvořivost dětí. Měly se rozhlédnout po svém okolí a najít místa, kde světlo chybí a kde by je chtěly rozsvítit i pro ostatní. Konkrétní místo měly nafotit a zaškrtnout křížkem, lampu si vymyslet a namalovat. A jak to dopadlo? Na to jsme se zeptali jednatele společnosti Filák Jana Filáka, který Světlo na cestu inicioval.

thumbnail TECH EDU 4 / 2015

Za Srdcem do Vlkoše

Vlkošská škola je druhou nejstarší na Přerovsku. Její historie sahá až do šestnáctého století, kdy do ní chodily i děti ze všech přifařených obcí, tedy z Kyselovic, Kanovska, Věžek a Bochoře. Dnes je moderně vybavená, slučuje pod jednou střechou školu mateřskou a základní a navštěvuje ji celkem asi šedesátka dětí. Ačkoli se tedy jedná o malou školičku, může se pochlubit mnoha celostátními vavříny. Nás sem zavedla zlatá příčka v soutěži Srdce s láskou darované.