Všechny články

thumbnail TECH EDU 2 / 2017

Stroj s kočičími vousky ocenila i mezinárodní porota

Když Martin Tvarůžek pracoval na designu obráběcích strojů, onemocněl rakovinou jeho milovaný kocour Cica. „Veterináři mu nedávali velkou naději na uzdravení a pro mne to bylo jedno z nejnáročnějších životních období. Není divu, že se odrazilo i v mé práci. S lidmi v TOSu jsem se tehdy domluvil, že nové stroje ponesou jména zvířecích pacientů. A tak vznikly třeba Zojka nebo Zipi,“ říká jeden z předních českých průmyslových designérů, který za portálové obráběcí centrum FRU pro TOS Kuřim letos získal už své druhé mezinárodní ocenění Red Dot Design Award v kategorii strojírenství a robotizace.

thumbnail TECH EDU 2 / 2017

Dříve jsme jim je vnucovali, dnes by nám firmy v honbě za absolventy utrhly ruce

Společenská debata o tom, kdo může za nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro český průmysl, zdá se, odeznívá. V současné době mu totiž chybí již i nekvalifikovaní. Na pozadí slovního ping-pongu mezi státem a institucemi reprezentujícími výrobní subjekty však již několik let běží spolupráce mezi jednotlivými školami a firmami s cílem tento problém řešit. Za jedním takovým tandemem, který tvoří ředitel Středního odborného učiliště Hluboš Drahomír Krbec, jeho zástupce Oldřich Půlkrábek a personální konzultant společnosti Bobcat Jan Kuntscher, jsme se vydali do středočeské Dobříše.

thumbnail TECH EDU 2 / 2017

Víte, jaký je rozdíl mezi bytem a bitem?

Celkem 10 391 osob se od 21. září do 31. prosince 2016 zúčastnilo testu elektronických dovedností v rámci akce IT Fitness 2016, kterou pořádal Dům zahraniční spolupráce. Lehčí verzi pro základní školy zvolilo 4433 respondentů a těžší pro střední školy a veřejnost 5958 osob. A jak to dopadlo? Ve srovnání s loňskem lépe o 17 procent, průměrná úspěšnost byla 58 procent. Litujete, že jste se nezapojili? Máte možnost. Zdarma, klidně několikrát za sebou a s okamžitou zpětnou vazbou, a to na stránkách www.itfitness.cz.

thumbnail TECH EDU 2 / 2017

Největším limitem je ochota

Určitě jste slyšeli o lidech, kteří dokázali prorazit v oborech, jež pro ně původně byly úplně neznámé. No, a dozajista jste slyšeli i o lidech, kteří neprorazili, i když možná mají v daném oboru mnoho teoretických znalostí. Jak je to možné, a pokud samotné studium nezajišťuje úspěch, tak co tedy?

Úvodník

Ačkoli nám Microsoft svými novinkami mnohdy komplikuje život, za jednu z loňska zaslouží pochvalu. Rozjel totiž kampaň v několika desítkách zemí, v níž upozorňuje na ženy-vynálezkyně s cílem inspirovat dívky ke studiu technických oborů a high-tech. „Je mnoho úžasných věcí, které vytvořily ženy. Pokud budete studovat STEM (Science, Technology, Engineering, Math, tedy vědu, technologie, inženýrství a matematiku – pozn. red.), můžete dokázat cokoliv,“ komentovala kampaň pro Adweek kreativní ředitelka skupiny, která stála za jejím finálním posláním shrnutým do jedné věty: Je důležité, aby dívky věděly, že mohou změnit svět.

thumbnail TECH EDU 1 / 2017

Bez praxe si žáci ani neuvědomí, jaký se učí obor

V podnikatelské komunitě již delší dobu rezonuje názor, že kvalitní pracovníci jsou v ČR již beznadějně rozebráni. Platí to i v mladoboleslavské ŠKODĚ AUTO? I o tom jsme během naší návštěvy firemního dne odborných dovedností pro dívky hovořili s ředitelem Středního odborného učiliště strojírenského (SOUs) ŠKODA AUTO Martinem Slabihoudkem. Přivedla nás sem soutěž Bez praxe nejsou koláče organizovaná Domem zahraniční spolupráce jako součást Evropského týdne odborných dovedností.

Naši studenti v konkurenci s německými kolegy naprosto obstojí

Mezinárodní výměny studentů a učňů se v posledních letech staly atraktivní formou, jak prohloubit jejich odborné a jazykové kompetence. Na výměnný program učňů v koncernu VW jsme se zeptali Jany Rýdlové, koordinátorky rozvoje personálu a řízení, která se mimo jiné zabývá výměnou učňů mezi nářaďovnami ŠKODA AUTO a VW Komponenten Braunschweig.