Všechny články

thumbnail TECH EDU 4 / 2020

Přichází doba, kdy firmy přestanou lpět na vzdělání?

V České republice existuje opravdu mnoho skvělých firem. Jejich výjimečnost ale úzce souvisí s lidmi, kteří v nich pracují. Právě oni totiž mají inovativní nápady, úžasné znalosti a dovednosti, ale také jsou ochotní udělat pro naplnění svých snů maximum. Díky tomu vznikají nové velmi zajímavé nebo inovativní projekty. Potřeba personální expanze je i dnes stále zřejmá, a pokud se firmě povede získat skvělé pracovníky, svých cílů může dosáhnout vcelku bez větších potíží. Co dnešní firmy tedy brzdí a jak to souvisí se vzděláváním a znalostmi obecně?

Vážení čtenáři,

stále se ukazuje, jaké máme skvělé inovátory a jak obrovský potenciál má naše ekonomika, a to navzdory černým labutím, které nad námi v posledních měsících přelétávají. České biotechnologické start-upy zabodovaly v soutěži Hack the Crisis! Přitom DIANA Biotechnologies, která získala…

thumbnail TECH EDU 3 / 2020

Michal Juráň: Ve strojařině jsem se našel

Víte, co je to dlouhotočný automat? Jde o CNC stroj podobný soustruhu, který je však schopen obrábět velmi dlouhý materiál, a to rychle a efektivně. „Může obrobit až šestimetrovou tyč a dokázal by i delší,“ říká Michal Juráň, který zná tyto stroje jako své boty. Po škole se je naučil sestavovat a nyní je servisuje. „Kdyby mi někdo na střední řekl, že budu někdy den co den jezdit opravovat obráběcí stroje a ještě mě to bude hodně bavit, nevěřil bych mu,“ dodává s úsměvem. Přijeli jsme za ním do Zlína, kde sídlí výrobce mnoha typů moderních obráběcích strojů, firma TAJMAC-ZPS.

thumbnail TECH EDU 3 / 2020

Říkali mu valašský Edison

Patřil ke generaci skvělých československých konstruktérů meziválečného období. Jeho život vynálezce, zakladatele elektrotechnické továrny ve Vsetíně a velkého fandy elektromobilů měl parametry amerického snu. Josefa Sousedíka si dnes spojujeme zejména s projektem Slovenské strely, rychlíkového železničního spoje, který v polovině třicátých let minulého století dopravil cestující z Prahy do Bratislavy za pouhé 4 hodiny a 18 minut. Rychleji se to podařilo až pendolinu ve 21. století.

thumbnail TECH EDU 3 / 2020

Pavel Bartko: Dřív nebo později každý zjistí, že je bezpečák

Patříte mezi ty, kteří práci bezpečnostního technika podceňují? Tvrdíte, že na prověrky BOZP a stálé kontroly není u vás moc času, protože musíte „tvořit hodnoty“? Takové to „rychle to tu podepiš a hurá do práce, vždyť my nejlépe víme, co potřebujeme, a hlavně to tak funguje už leta, tak jakýpak copak, nebudeme z toho dělat vědu“. No to hoďte zpátečku! Zapálený bezpečák-praktik je totiž pro firmu poklad. Tedy ten, co bere svou profesi jako poslání, hledá nová řešení a dokáže lidi pro věc nadchnout. Pokusíme se vás o tom přesvědčit, protože jednoho takového známe. Jmenuje se Pavel Bartko a je bezpečákem tělem i duší. Tedy správně EHS managerem (pozice zahrnuje vedle bezpečnosti práce i ochranu životního prostředí – pozn. red.) ve známé farmaceutické společnosti Cayman Pharma.

Komunikativní technik je pro firmu opravdovým diamantem

„Technicky zaměření lidé jsou většinou praktičtí realisti. Věří tomu, co si mohou osahat či změřit, a pokud na ně půjdete s abstraktními argumenty, jejich důvěra nebo nadšení pro věc většinou klesnou,“ říká šéfka Performie Česká republika Lucie Spáčilová. Jejíma rukama už prošly desetitisíce testů osobnostního potenciálu, takže se má ve svém tvrzení o co opřít.