Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Navzdory přesvědčivým výsledkům tuzemského nanotechnologického výzkumu a slibnému potenciálu v průmyslové aplikaci probudil opravdový zájem o nanoprodukty až nový koronavirus.
Nadějný prostředek na ochranu, jedinečný a vysoce účinný materiál AntiMicrobe WEB R se záchytem virů vyšším než 99,9 %, vyvinula technoložka Marcela Munzarová, spoluautorka desítek patentů a užitných vzorů. Nanotechnologiím a průmyslovému využití nanovláken se věnuje patnáct let a vývojem tohoto materiálu se zabývala zhruba rok.
„Celý tento projekt jsem začala před více než osmnácti měsíci. Původním záměrem firmy Nano Medical byla výroba zdravotnických prostředků. Kdo mohl před půl rokem tušit, co se stane! Až při progresi covidu-19 do stadia pandemie a při celosvětovém nedostatku ochranných prostředků jsme rozšířili náš původní záměr o výrobu materiálu pro zdravotnické masky. Materiál s tak vysokou účinností přece nevznikne za den. Ke všemu jsou nutné dlouhodobě probíhající testy, potvrzení, certifikace. Výsledkem našeho snažení je Nano Med Clean, který svého uživatele spolehlivě ochrání a je při nošení komfortní. Nemáte z něj večer otlaky na tváři, kožní reakce, neváží kilogram a vydržíte v něm celý den,“ vysvětluje Marcela Munzarová.
Společnost Nano Medical v květnu v libereckém průmyslovém areálu převzala novou průmyslovou budovu výrobního závodu o celkové ploše 1500 m². V krátké době sem dopravila hlavní technologická zařízení a vybavila zkušebny a laboratoře kvality. Na výrobě se bude podílet kolem třiceti pracovníků z Liberecka. Podle Marcely Munzarové bude při plném výkonu sjíždět z výrobních linek pět až šest milionů filtrů do roušek měsíčně.
Pro profesionály se materiál bude používat k výrobě zdravotnických masek, což jsou jednorázové zdravotnické prostředky. Česko tak může mít pokrytou vlastní spotřebu filtrů, a to v té nejvyšší kvalitě. Bez překupníků, přemrštěných cen a nedohledatelných asijských výrobců.
Ještě před třemi měsíci si zájemci mohli vybrat z katalogů a obratem obdržet chemikálie nezbytné pro testování covidu-19. S koronavirovou pandemií ve vyspělých zemích se situace radikálně změnila. Řada českých vědců proto nechala své práce a spustila nové aktivity na pomoc v boji s nákazou. Patří mezi ně rovněž Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů při Univerzitě Palackého v Olomouci pod vedením Radka Zbořila. Své zkušenosti z výzkumu magnetických nanomateriálů tentokrát uplatnili v oblasti medicínské diagnostiky. Během několika dnů vyvinuli magnetické nanokuličky, klíčovou komponentu k testování covidu-19. Ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli technologický postup, který plně nahrazuje nedostatkové komerční chemikálie a testovací kity ze zahraničí.
Podle Radka Zbořila dokáže jeho pracoviště připravit v jednom syntetickém cyklu objem nanočástic pro asi sto tisíc testů. V současné době zásobují olomoučtí vědci nanokuličkami – zatím nekomerčně – laboratoře v nemocnicích v Motole, Na Bulovce, Zdravotní ústav v Ostravě, akademická pracoviště CEITEC v Brně, Biocev v Praze a další. Současně však probíhají jednání s podnikatelskými subjekty. Zájem o novou metodu totiž rychle roste nejen u nás, ale i v zahraničí.
Text: Věra Vortelová
Foto: archiv Nano Medical
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…