Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…„Jestli někdo tuhle krizi vyhraje, bude to věda,“ říká Jaromír Zahrádka, ředitel i&i Prague – biotechnologického inkubátoru Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
V něm mezinárodní tým odborníků z firmy DIANA Biotechnologies rozvíjí unikátní technologii DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay), kterou během svého doktorského studia v Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHAB) vyvinul absolvent oboru biochemie a teoretické chemie na Karlově univerzitě v Praze Václav Navrátil.
Navržený postup umožňuje citlivě stanovit množství enzymů a jiných proteinů například v lidské krvi, moči nebo slinách. Lékařům to v praxi pomáhá diagnostikovat některé nemoci ve stadiu, kdy nejsou současnými prostředky zjistitelné. Metoda by mohla odhalit Alzheimerovu chorobu nebo nádorová onemocnění v ranějších stadiích, než se to daří dosud. Kromě diagnostiky by ji bylo možné uplatnit rovněž při vývoji léků.
Podle Václava Navrátila využil start-up ke svému dynamickému rozvoji zázemí renomované vědecké skupiny Jana Konvalinky a podporu vedení ústavu a soukromých investorů. I nejlepší objevy vědců však nelze dostat do praxe bez pomoci soukromého kapitálu. „Chceme rozvíjet a komercionalizovat aplikace na poli biotechnologií, což vyžaduje výrazně vyšší počáteční investice než například v IT,“ upozorňuje hlavní vynálezce technologie DIANA a současně generální ředitel a vedoucí výzkumných a vývojových aktivit DIANA Biotechnologies.
Letos v červnu na sebe firma aktuálně upozornila v souvislosti s vítězstvím v hackathonu Hack the Crisis Czech Republic. V soutěži získala zlato za druhou aplikaci DIANY, která umožňuje testovat velké množství chemických látek a rychle a spolehlivě mezi nimi nalézt ty nejvhodnější pro vývoj nových léků. Ta se osvědčila během současné pandemie. DIANA Biotechnologies začala vyvíjet automatizované řešení pro testování přítomnosti viru covid-19 v klinických vzorcích. Vyvinutá souprava umožňuje vyšší citlivost detekce a dostupnou automatizaci. Jedna standardní instalace je schopná analyzovat až 1500 vzorků denně.
„Když jsme spouštěli program Czech Republic – The Country For The Future, říkali jsme, že je Česká republika plná šikovných a inovativních lidí, kterým chceme umožnit reprezentovat naši zemi ve světě. A světu pak ukázat, jak si v oblasti technologií a inovací stojíme,“ říká vicepremiér Karel Havlíček a dodává s potěšením: „Za poslední dva měsíce jsme před sebou měli přes 200 do hackathonu přihlášených projektů, které jsou důkazem, že jsme opravdu republikou pro budoucnost. I proto budeme v podobných projektech pokračovat a podporovat je – naším know-how i finančně.“
Text: Věra Vortelová
Foto: archiv CzechInvestu
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…