Maják je na světě

Publikováno

Maják je vítězem druhého ročníku Světla na cestu, které bylo součástí soutěže Srdce s láskou darované. Tedy konkrétně děti ze školní družiny Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou, které ho nakreslily. Přejí si, aby svítil na cestu nejen jim, ale všem lidem. A zatímco ony se o prázdninách rozjely za letními radovánkami a daly škole na chvíli vale, majitel strojírenské firmy Jan Filák a průmyslový designér Martin Tvarůžek začali dětskou myšlenku převádět do reality. Tak, jak to dětem na slavnostním setkání vítězů v Poslanecké sněmovně slíbili.

„S vedením Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou nyní konkretizujeme, kam přesně Maják umístíme. Darujeme škole osvětlení v hodnotě minimálně 50 tisíc korun. Jeho předání bude velká sláva,“ prozrazuje Jan Filák.

V době naší návštěvy ve firmě FILÁK zakružovali kužel Majáku. Majitel společnosti nám dále řekl, že to nejtěžší je teprve čeká: vyrobit kopuli metodou kovotlačení. Maják bude vysoký zhruba jeden metr a jeho váha by neměla přesáhnout 25 kilogramů. „Už jsme na něm pracovali v konstrukci zhruba 40 hodin a výrobu odhadujeme na dalších cca 150 hodin,“ dodává.

Každopádně se jablonecké děti mají na co těšit. Až jim začne školní rok, firma FILÁK jim Maják nainstaluje před školní družinu. A my budeme u toho.

Text: Jana Jenšíková

Foto: archiv společnosti FILÁK