Maják už svítí na cestu Jabloneckým

thumbnail
Publikováno

Naše soutěž Srdce s láskou darované splnila další dětský sen: žáci ze Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou-Mšeno mají svůj Maják na střeše budovy školní družiny. Na začátku listopadu jej tam za účasti dětí, rodičů, vedení školy i magistrátu města slavnostně nainstalovali zástupci společnosti FILÁK, která jej loňským vítězům kategorie Světlo na cestu vyrobila a věnovala.

„Nadšení dětí je neuvěřitelné, Maják je prostě jejich. Ráno přijdou do třídy a už hlásí, jak celou ulicí pozorovali s mamkou světla Majáku, která je přivedla k naší družince. Například malý Lukášek mi vyprávěl, že Maják vidí z pokojíčku a běhá k oknu a kontroluje, jestli svítí. Maminky se na procházce kolem družiny zastavují, povídají si a vysvětlují svým dětem, k čemu Maják slouží. Dostala jsem i děkovné SMS zprávy od rodičů za krásný zážitek ze slavnostního rozsvícení Majáku, plné dojetí a hrdosti na jejich děti, které Maják vymyslely. A to je ta největší odměna, pohlazení a potvrzení toho, že naše práce má smysl a dává radost nejen nám, ale i ostatním,“ napsala nám vedoucí vítězného týmu dětí, vychovatelka Marcela Vaníčková, která tím vyjádřila také pocity organizátorů a podporovatelů naší soutěže Srdce s láskou darované.

Připomeňme, že se na tvorbě Majáku podílelo osm třeťáků a dvaadvacet prvňáků. Děti už jsou dnes o rok výš, a tak vzhledem ke kapacitám družiny jako čtvrťáci už do družiny chodit nemohou, i když by o to moc stály. Zdejší vychovatelky svou prací totiž žijí a dětem vymýšlejí tak různorodý a zajímavý program plný aktivní zábavy a tvoření, že se jim kolikrát ani nechce domů. Loňský školní rok například všichni společně vyrobili obří časostroj a cestovali časem, letos poznávají svět zvířat. Vedle toho však stihnou spoustu dalších věcí. V době naší návštěvy měli za sebou strašidelný Halloween s plněním nejrůznějších úkolů, které na ně čekaly po cestě školní budovou, a chystali výrobky na vánoční školní slavnosti. Ty už mají v Jablonci zvuk a všichni jsou vždycky zvědaví, co nového na ně paní vychovatelky vymyslely a děti vyrobily.

O Majáku

Na uvedení dětské myšlenky v život pracovali majitel strojírenské firmy Jan Filák a průmyslový designér Martin Tvarůžek. Samotná realizace pak představovala přes čtyřicet konstrukčních a necelou stovku výrobních hodin a byla převážně v rukou konstruktéra Rostislava Hradeckého z firmy FILÁK.

Maják je vyrobený z hliníkového plechu a žlutého plexiskla. Je přišroubovaný na nerezové přírubě, která je připevněná k atice střechy školní družiny. Tělo svítidla je nakomaxitováno bílou barvou, pruhy jsou nastříkány červenou a zbytek modrou barvou.

„Samotný klobouk osvětlení vznikal metodou kovotlačení a sami jsme čekali, jestli se nám to podaří, neboť jsme tuto metodu zkoušeli v naší firmě poprvé. Výsledek předčil naše očekávání, i když se vše stoprocentně povedlo až na třetí pokus,“ prozrazuje majitel společnosti Jan Filák a dodává, že pokud by se jim to nepovedlo, měli připravené záložní řešení – klobouk z laminátu.

Maják dětem vyrobila společnost FILÁK. Výkon zdroje pro LED pásek je 40 W s napětím 24 V. Jedná se o úsporné svítidlo. Jeho cena je cca 50 000 Kč.

Text: Jana Jenšíková

Foto: Marek Jenšík a archiv FILÁK

Celý článek najdete v tištěné verzi TECH EDU 4/2017 na str. 12-13