Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Vzpomínáte na asi nejprůlomovější hlavolam všech dob, Rubikovu kostku? Když se dostala do našeho městečka, bylo mi nějakých jedenáct dvanáct. Museli jsme ji mít ve třídě skoro všichni, ale ne všichni jsme ji pokořili. Upřímně přiznávám, že ani mně se ji přes všechny pokusy nikdy nepodařilo sestavit. A vida – nyní mám šanci svůj handicap napravit! Sestavím ji třeba za minutu a stane se ze mne rázem technický génius! Jak?
Díky izraelské firmě Particula, která se specializuje na vývoj chytrých a propojených hraček a „gadgetů“. Jedno slunečné odpoledne na jaře roku 2016 dali prý totiž její zakladatelé, ředitel Udi Dor a technický ředitel Amit Dor, řeč o legendárních hračkách minulosti. Rubikova kostka byla pro ně výzvou. A tak se v jejich hlavách začala rodit GoCube – hračka hodná 21. století. Má stejně jako ta moje „retro“ 27 barevných krychliček ve třech řadách, ale navíc spoustu technologických vychytávek. Nejzajímavější je asi to, že ji pomocí Bluetooth můžete připojit k mobilu a díky tomu sledovat všechny své pohyby, měřit čas či poměřovat své síly s kamarádem na dálku. A co hlavní, učíte se ji krok za krokem ovládat, neboť aplikace přes Bluetooth senzor sleduje, jakým způsobem kostku skládáte, a průběžně je vám schopna vyhodnotit, jak se dobrat nejlépe cíle. Prostě vám ten hlavolam sám řekne, jak ho nejrychleji sestavit.
Každopádně se oba Dorové trefili do černého, neboť na realizaci své myšlenky získali brzy na crowdfundingu 18 milionů korun, bezmála třicetkrát víc, než požadovali. Jestli jejich GoCube splní všechna očekávání, která si od ní milovníci kubického zázraku slibují, na to si budeme muset počkat do března příštího roku, kdy přijde na trh. Bude svítit, blikat, měřit, propojovat a radit. Bude všechno, jen už ne hlavolam. S lámáním hlavy totiž pomůže počítač. Docela výstižně to na Facebooku shrnul nějaký Wesley Rendel: „Aneb jak si vytrénovat mozek do té míry, že jednoho dne budete moci nastoupit do továrny na výrobu iPhonů.“ Skeptik jeden. I tak si GoCube koupím. A pokořím zatím nezdolaný kopec.
Tak ať nám naše hlavy ještě dlouho slouží. Přeji prima nápady a hodně zábavy s technikou.
Postskriptum
Seznam.cz: „Již v září zahájí v Itálii provoz společnost Lumi Dolls. Projekt s robotickými dívkami, které mají konkurovat placeným společnicím z masa a kostí, najdeme v hlavním městě italského regionu Piemont.“ Prý budou bezvadné a perfektně naprogramované. Podle přání klientů. Dokonalá zábava bez chybičky? Ale to je už téma spíš pro silvestrovský úvodník.
Jana Jenšíková, šéfredaktorka
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…