Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Česká republika míří mezi technologické lídry. Vláda totiž na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie s názvem Czech Republic: The Country For The Future vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi elitu Evropy.
Úplně nový systém hodnocení výsledků výzkumu. Navýšení celkových výdajů na vědu na 3 % z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základní školy, zavedení vzdělávání s duálními prvky na střední odborné školy a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.
To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na němž pracovala třicítka osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a zástupců ministerstev. Paralelně spouštíme aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná nově prezentovat kampaní, která se zaměřuje na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zahledění do minulosti začínáme střídat pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy a levné pivo a v rámci velké světové tour začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. V Singapuru, Bangkoku, Dillí, Davosu, Tel Avivu a naposledy ve Washingtonu jsme tak mohli představit tamním státníkům, vědcům, podnikatelům a manažerům, že Česká republika je „country for future“.
TECH EDU již pátým rokem předává tuto esenci do českých škol a firem. Každý kamínek v mozaice má velkou hodnotu.
Karel Havlíček, místopředseda RVVI a hlavní autor
Inovační strategie ČR 2019–2030
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…