Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Nadnárodní technologické společnosti budou do budoucna potřebovat specialisty na stále nové pozice. Snaží se proto vzbudit zájem o umělou inteligenci již u dětí základních a studentů středních škol. Dokonce existuje možnost vytvořit si vlastní umělou inteligenci doma. Stačí si prý pořídit sadu Google AI kit, která člověka provede prvními kroky v programování a vývoji umělé inteligence. Algoritmy tak možná přestanou být pro většinu z nás velkou neznámou a zároveň strašákem.
Naše země má právě v oblasti AI skvělé vědce a výzkumníky a velké ambice vybudovat u nás jedno z výzkumných Evropských center excelence. V tomto vydání TECH EDU vám zprostředkováváme návštěvu Robotické laboratoře Centra umělé inteligence Fakulty elektrotechnické ČVUT. Od Jana Bayera, tvůrce softwaru pro autonomního robota záchranáře, se například dozvídáme, co všechno robotický mozek dokáže a že umí i překvapit.
O stroji hovoříme i se zakladatelem a vlastníkem mezinárodní společnosti Performia Mårtenem Runowem, který připravuje vydání své knihy na téma člověk versus stroj. Tvrdí, že stroj nemá motivaci, zájem, ten do něj musí vložit člověk. A proto se vůbec neobává, že by mohl člověka v budoucnu nahradit.
„I když vytvoříme inteligentní algoritmus, ještě to neznamená, že bude mít motivaci. Tu musíme systému zadat my lidé. Myslím, že naopak umělá inteligence bude s námi v budoucnu integrovaná,“ uklidňuje držitel ceny Nadačního fondu Neuron Tomáš Mikolov, expert na rozpoznávání řeči a automatické překlady, český vývojář ve společnostech Microsoft, Google a Facebook.
Co k tomu dodat? Nebojme se malých ani velkých objevů a budoucnosti. Klíč k poznání máme zatím ve svých rukách. A objevitelem se může stát každý z nás.
Jana Jenšíková, šéfredaktorka
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…