Vážení čtenáři,

Text Robin Čumpelík TECH EDU 3 / 2020

stále se ukazuje, jaké máme skvělé inovátory a jak obrovský potenciál má naše ekonomika, a to navzdory černým labutím, které nad námi v posledních měsících přelétávají. České biotechnologické start-upy zabodovaly v soutěži Hack the Crisis!

Přitom DIANA Biotechnologies, která získala zlatou příčku za testovací soupravu pomáhající při vývoji nových léků, vznikla teprve před dvěma lety a LAM-X, jež byla na třetím místě za aktivní nanofiltry proti covidu-19, dokonce před pouhými několika měsíci. A co teprve stříbrem ověnčený český plicní ventilátor CoroVent, který vznikl na půdě ČVUT za 161 dnů od zahájení svého vývoje! Ten nejenže získal kromě tuzemského ocenění také druhé místo v hackathonu EUvsVirus, největší panevropské on-line akci tohoto typu iniciované Evropskou komisí společně s Evropskou radou pro inovace. Ale především se mu podařilo v rekordně krátkém čase obdržet certifikaci od americké vládní agentury FDA, která mu otevírá dveře k úspěšnému exportu všude tam, kde tuto certifikaci uznávají. A tak v nejbližší době zamíří přibližně dvě desítky tisíc těchto sofistikovaných českých produktů do Kalifornie, na Floridu, do Brazílie, Mexika, Koreje či Jižní Afriky.

Program Czech Rise Up, který iniciovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu na podporu chytrých opatření proti covidu-19, inovativních nápadů, transferu technologií a sdílení know-how, se tedy osvědčil, když pomohl uvést v život desítky podobných projektů. A dalších 300 milionů čeká na inovátory v nejbližší době formou jeho nástupce – programu Czech Rise Up 2.0.

Nejen o tom je toto číslo TECH EDU. Přesvědčíte se v něm také, že americký sen se dá žít i v Česku, a vůbec to nemusí být v metropoli. Nahlédnete do nitra stroje a uvidíte, jaká může být strojařina frajeřina. Že je dnes pro skutečné mistry ve svém oboru, protkána novými technologiemi. A můžete díky ní třeba poznat i kus světa a naučit se cizí jazyky.

Přeji vám spolu s redakcí inspirativní čtení a co nejpohodovější podzim.

Robin Čumpelík, koordinátor Inovační strategie a člen pracovní skupiny Nová ekonomika, technologie, digitalizace a inovace poradního orgánu Národní ekonomické rady vlády (NERV)

Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TECH EDU 3 / 2020 na straně 3.