Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…v době, kdy jsme měli časopis hotový a zbývalo jen napsat úvodník, se na Novinkách.cz objevila zpráva: Baťova Electra se vrací. Budí pozornost a chystá se přes ledovec. Nevěřím na náhody.
Za Tomášem Baťou se symbolicky přeneseme i na následujících stránkách. Česká republika totiž byla v Baťových letech slávy považována za evropskou průmyslovou velmoc a především strojírenství v ní hrálo prim. Baťovy závody zaměstnávaly na konci 30. let v Československu více než 40 tisíc lidí a ročně prodaly v osmi desítkách zemí přes 100 milionů párů bot. Geni-ální vizionář, který nezapomněl na to, že kdysi sám býval chudým ševcem, se učil ve světě a svět se učil od něj. Například americký časopis American Shoemaking doporučoval, aby Baťovým zkušenostem věnovali američtí podnikatelé patřičnou pozornost. Tomáš Baťa šířil dobré jméno Československa po zeměkouli, až se mu jedna z takových expanzí stala osudnou. Mířil do Švýcarska na slavnostní otevření nové pobočky a v husté mlze u Otrokovic se jeho osobní letoun Lockheed L-10A Electra zřítil.
Baťův odkaz však žije nejen v archivních dokumentech, jeho díle, ale hlavně v hlavách a srdcích. Vyrostla na něm i přerovská společnost Filák, podle jejíhož zakladatele je Baťa nejlepší škola podnikání, etiky, přístupu k práci, zaměstnancům, lidem a životu vůbec. S ním a jeho syny, kteří pracují v rodinné firmě, hovoříme mimo jiné o tom, co pro ně znamená strojařina a jak je těžké získat kvalitní lidi.
Rubrika Téma zasahuje tentokrát do mnoha oborů a důsledně propojuje vědu s praxí. Pokusili jsme se poodhalit tajemství holografie, a proto jsme zavítali na pražskou ČVUT a brněnskou VUT. Zjistíte, že svět hologramů je neuvěřitelně pestrý a nabízí do budoucna mnoho zatím ne zcela využitých možností. A u vědy zůstaneme i v exkluzivním rozhovoru se Sylvou Daníčkovou, s níž jsme si povídali u příležitosti jejího významného životního jubilea.
Postupně vám na stránkách TECH EDU ukazujeme, jak zajímavý je svět řemesel. V tomto duchu přinášíme informaci o novém projektu Opravárna, který spojil několik stovek šikovných řemeslníků Česka a nabízí nezvyklou věc: opraví vám to, co máte rádi, nebo vás přímo naučí, jak si to můžete opravit sami.
Řemeslu fandí dlouhodobě i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Na rok 2016 připravuje velký projekt Rok řemesel s hlavním cílem – představit řemeslo jako klíčový nástroj pro udržení obslužnosti regionů i zajímavou volbu pro mladou generaci. Jsme rádi, že TECH EDU může stát u zrodu této iniciativy a že získalo od asociace záštitu. Více se dozvíte v příštím čísle.
Jana Jenšíková, šéfredaktorka
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…