Úvodník

Text Jana Jenšíková TECH EDU 3 / 2016

Je fajn, že k létu čím dál tím víc spolu s vodou, památkami, výlety na kole nebo třeba za oceán patří věda a technika. Vedle letních divadelních a hudebních festivalů se letos konaly i aktivity z jiného soudku. Tak třeba třetí prázdninový víkend. To se na několika místech v Brně rozehrály různorodé akce na oslavu jedné z nejvýznamnějších osobností naší vědy, Gregora Johanna Mendela, v rámci festivalu Mendel is back/Mendel je zpět. Ukázaly Mendela nejen jako genetika, ale také jako kněze, meteorologa a včelaře. Koukali byste, jak jeho odkaz dokáže lidi nadchnout!

A co teprve letní tábory mladých vědců! Na jeden takový jsme se vydali do Běstviny v podhůří Železných hor. Je zasvěcený zapáleným chemikům a biologům ze základních škol a víceletých gymnázií, kteří jsou tam podle všeho jako v ráji, protože jim nikdo neříká: „Už s tou chemií neotravuj.“ Jan Havlík, toho času vedoucí tábora, „v civilu“ asistent a výzkumný pracovník na VŠCHT Praha, sem jezdí strašně rád. Občas mu prý jeho nadřízení až vytýkají, že se nesoustředí pouze na vědu a rozptyluje se popularizací. Ale jeho práce s mladými vědátory skutečně baví. Říká, že děti jsou tu úžasně zvídavé a nadané. Občas se dospělí v roli pedagogů musí vyrovnat s tím, že některé jsou chytřejší a šikovnější než oni a jediné, co je zvýhodňuje, je pár let zkušeností navíc.

V čísle přinášíme také další příklady úspěšných synergií. Vyškovská firma HESTEGO už delší dobu spolupracuje s místní střední odbornou školou a učilištěm. Zajeli jsme do HESTEGA i na školu, abychom vám přinesli pohled z obou stran.

Jak se pracuje s virtuální realitou v průmyslu a k čemu všemu to může být v praxi dobré, se dozvíte v zajímavém článku, který jsme připravili ve spolupráci s jedním z partnerů TECH EDU, společností MECAS ESI.

A v neposlední řadě vám prozradíme, jak se ve firmě FILÁK rodila Pastelka, tedy vítězná práce loňského ročníku Světla na cestu, která už svítí před polešovickou základní školou. Originální osvětlení může zdobit i vaši obec, stačí zapojit se do naší soutěže. Víme, že na mnoha školách už na svém Světle na cestu pracují. A tak se těšíme, jak znovu popustíte uzdu své kreativitě, která k vědě a technice neodmyslitelně patří.

Jana Jenšíková, šéfredaktorka

Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TECH EDU 3 / 2016 na straně 3.