Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Ačkoli nám Microsoft svými novinkami mnohdy komplikuje život, za jednu z loňska zaslouží pochvalu. Rozjel totiž kampaň v několika desítkách zemí, v níž upozorňuje na ženy-vynálezkyně s cílem inspirovat dívky ke studiu technických oborů a high-tech. „Je mnoho úžasných věcí, které vytvořily ženy. Pokud budete studovat STEM (Science, Technology, Engineering, Math, tedy vědu, technologie, inženýrství a matematiku – pozn. red.), můžete dokázat cokoliv,“ komentovala kampaň pro Adweek kreativní ředitelka skupiny, která stála za jejím finálním posláním shrnutým do jedné věty: Je důležité, aby dívky věděly, že mohou změnit svět.
Když Microsoft připomíná světové ženy-vědkyně, nemyslí Marii Curie-Sklodowskou, jejíž jméno nám nejspíš vytane na mysli, když se o této problematice mluví. Věděli jste třeba, že Yvonne Brillová přispěla k rozvoji tryskových motorů u vesmírných raket? Nebo že cirkulárku vymyslela Tabitha Babbittová a lednička je také dílem ženy, Florence Parpartové? A v souvislosti s moderními technologiemi se připomíná vynálezkyně prvního počítačového algoritmu Ada Lovelace.
V té souvislosti vás nepřekvapí, že i naše největší automobilová společnost ŠKODA AUTO loví své budoucí talenty v dívčích vodách. Nedávno uspořádala tradiční Den odborných dovedností pro dívky a přišly jich přes dvě stovky! Nutno říct, že zatím tvoří děvčata mezi studenty čtrnácti oborů prezenčního studia na místním SOU strojírenském pouze něco málo přes dvanáct procent. Ředitel učiliště Martin Slabihoudek tvrdí, že i to je velký úspěch a u technické školy nadprůměr. Přesto by rádi jejich počet zvýšili, protože si prý ve svých technických schopnostech nezadají s kluky a mnohdy jsou daleko pečlivější. Mají zájem i o náročné specializace, jako jsou průmyslový logistik a IT mechatronik. Ale viděli jsme tu také budoucí autolakýrnici a nástrojařku, jak nadšeně vykládaly o své vysněné profesi. Recept na dostatek zájmu ze strany mladých lidí mají ve Škodovce jednoduchý: duální vzdělávání. Tedy spousta praxe vedle nezbytné teorie. A zahraniční stáže.
Na první pohled mnohem víc dívek jsme potkali mezi stávajícími i budoucími chemiky na Dni odborných dovedností pardubické chemické průmyslovky. Zjistili jsme tady mimo jiné, že rodiče pomalu docházejí k závěru, že chemie je obor s obrovskou budoucností, v němž jejich ratolesti najdou zaměstnání s dobrým výdělkem. A že jde taky o obor bezpečný. Jak tvrdil ředitel průmyslovky, víc než devadesát devět procent úrazů na jejich škole je při tělocviku, a ne v laboratoři.
Tak přejeme pohodový rok 2017 ve zdraví. TECH EDU bude opět s vámi.
Jana Jenšíková, šéfredaktorka
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…