Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Již v roce 2006 předložila Česká národní banka vládě zprávu o neutěšeném stavu finanční gramotnosti obyvatel České republiky a navrhla opatření ke zlepšení situace. Tenkrát ji kabinet odmítl jako nevýznamnou. ČNB uspěla až s aktualizovanou verzí o čtyři roky později. Mezitím se objevily výhrady, že se z disciplíny stává jen módní floskule. „Nesouhlasím. Kdyby si žáci odnesli z hodiny třeba jen deset procent, mělo to cenu,“ říká lektorka České podnikatelské pojišťovny Hana Pospíchalová.
Deváťák by měl mít přehled o fungování účtu, o tom, jak se tvoří ceny, vědět, co je úroková míra, mít povědomí o rozpočtu domácnosti, spotřebitelských právech a službách bank a investičních produktech. Proto v únoru navštívila dvojice lektorů z ČPP – Daniel Potměšil a Hana Pospíchalová – ZŠ Jižní na pražském Spořilově již podruhé, aby pokračovala hodinami finanční gramotnosti v devátých ročnících.
„Hodiny s šesťáky a sedmáky byly dynamičtější, protože publikum bylo zvědavější. Z lavic padala jedna otázka za druhou. Deváté třídy byly naopak klidnější, a tudíž pro nás komfortnější. Žáci se zajímali zejména o problematiku kybernetické bezpečnosti a zásady chování v oblasti internetového bankovnictví. Zaměřili jsme se na fungování a obsluhu běžného i spořicího účtu či vztah mezi úrokovou mírou a inflací, vysvětlili jsme si, jak zodpovědně zacházet s kreditní kartou, a poměrně dost času jsme strávili nad tím, jak nakupovat v e-shopech a využívat různé formy plateb,“ doplňuje Daniel Potměšil, který žákům nákup zboží v internetovém obchodě názorně předvedl.
Někteří žáci již disponují vlastním bankovním účtem a platební kartou a ty ostatní to brzy čeká. Každopádně diskuzi o financích přijali se zájmem. „Třeba se i díky nám v budoucnu vyhnou zbytečným problémům a ke svému osobnímu a později rodinnému rozpočtu budou přistupovat o něco zodpovědněji,“ věří v úspěch projektu jeho koordinátorka Martina Flídrová, CSR specialistka ČPP.
Text: Věra Vortelová
Foto: Marek Jenšík
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…