Kde vzít podnikatelský nápad?
.
Více…Na tři tisíce dětí se svými učiteli se zapojily do třetího ročníku celostátní soutěže Srdce s láskou darované 2016/2017. Jaké práce se ucházejí o prvenství v rámci zvláštního ocenění Světlo na cestu, na to jsme se zeptali předsedy poroty pro tuto kategorii Jana Filáka.
Jak už jsem mnohokrát řekl, mým každodenním šálkem kávy je technika a její využití v praxi. V naší firmě se neustále pereme s tím, že nejsou lidi, natož technicky vzdělaný mladý potěr, že mladí nechtějí dělat rukama a nejen že nemají technické myšlení, ale ztrácí i manuální zručnost. Proto mne velice mile překvapil všeobecný posun soutěžních prací právě k technice a manuálním dovednostem. V mnoha případech už nešlo pouze o to něco nakreslit nebo se postavit či lehnout si do tvaru srdce a vyfotit se, ale děti vyráběly pod vedením svých pedagogů často velice náročné výrobky po stránce manuální i technické – z drátu, ze dřeva, z kovu, z papíru, z látek… Na dokládaných fotografiích a videích je vidět, že je to bavilo, a některé práce jsou víc než pozoruhodné. Není tedy pravdou, že nemáme šikovné děti, jen jim musíme dát prostor, aby se v tomto směru rozvíjely. Děkuji všem pedagogům, kteří se jim při výrobě soutěžních prací věnovali.
Vlastně ano. Letošní ročník má ještě jednu raritu, a to již hotovou lampičku pro otce Michala, kterou vyrobili deváťáci ze Základní školy Porubská v Ostravě-Porubě pod vedením paní učitelky Andrey Mičíkové. Je určena knězi, který onemocněl rakovinou. Nejen příběh, ale samotný výrobek mají silný emocionální náboj. Mne samozřejmě zaujalo celkové technické provedení, jak se děti výroby zhostily. Deváťáci poslali svou práci do soutěže Srdce s láskou darované, a tak ji lze už vidět i na internetu na webových stránkách www.srdceslaskou.cz mezi ostatními. Nezapadá sice stoprocentně do naší zvláštní kategorie, kde se návrhy osvětlení pouze kreslily, ale tím spíš si zaslouží naši pozornost.
.
Více…Průměrná finanční zátěž spojená s Covid-19 vyšla každou českou domácnost na 17 tisíc Kč za rok. Oproti loňsku se tato ztráta zvýšila v průměru o 4 tisíce Kč, loni činila 13 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti provedla agentura MindBridge Consulting.
Více…V rámci probíhajícího předsednictví ČR ve Visegradské skupině Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu připravilo unikátní program na podporu inovací a start-upů ze zemí V4. Zájemci o účast mohou posílat přihlášky do 14. února 2020 a již v květnu získat nové kontakty a zkušenosti přímo v Izraeli.
Více…Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.
Více…