Všechny články

thumbnail TECH EDU 2 / 2016

Když máte za spolupracovníka robota

Pokud je nám v zimě v uzavřených prostorách příliš teplo, otevřeme okno a vpustíme dovnitř čerstvý vzduch. Přemýšleli jste ale nad tím, že vzduch, který do místnosti přichází, je příliš studený a přeci jen chvíli trvá, než se ohřeje na příjemnou teplotu? Vytápění je drahé a těmto ztrátám energie lze předcházet. Existuje zařízení, kterému se říká rekuperace. Díky němu dokáže teplý vzduch, který odchází ven, předehřát ten studený, co jde dovnitř. V létě umí rekuperace dokonce přiváděný vzduch zchladit. Hlavní částí každé rekuperační jednotky je výměník tepla. To je zvláštní těleso poskládané ze spousty plechových desek, tzv. lamel. Mezi nimi dochází k předávání tepla nebo chladu.

Úvodní slovo

Tentokrát začnu na první pohled vzdáleně, u pětky. Při tvorbě tohoto TECH EDU jsme totiž řešili otázku, nakolik má pětka na konci letopočtu pozitivní vliv na vědecké objevy. Posuďte sami.

thumbnail TECH EDU 1 / 2016

Hana Sedláčková: I věda se musí umět dobře prodat

Rothmund-Thomsonův syndrom, protein RECQ4, oprava poškozené DNA – to byly pojmy, které jsem objevila, když jsem se chystala na setkání se studentkou brněnské Masarykovy univerzity Hanou Sedláčkovou. A bez mučení přiznávám, že pro mne představovaly velmi vzdálený svět. Na druhé straně jsem hořela zvědavostí a chtěla jsem alespoň trošku pochopit, na čem tato mladá a talentovaná biochemička pracuje a za co sklízí svá ocenění, z nichž nejčerstvějším je The Undergraduate Awards. To je označováno jako Nobelova cena pro mladé. Poté, co jsme se s Hankou usadily v kavárně uprostřed proskleného kampusu Masarykovy univerzity a vyměnily si prvních pár vět, bylo mi jasné, že mne nesrozumitelná debata nečeká. Tato dívka se zářivýma očima tráví sice většinu svého času studiem a především v laboratoři, ale ani chvíli mne nenechala na pochybách o tom, že biochemie může být nesmírně zábavná, zajímavá a může člověka nadchnout.

thumbnail TECH EDU 1 / 2016

Putování za buňkou

Jak putuje DNA v elektroforéze? Jakou barvu mají buňky pod mikroskopem? Berou si vědci čelovku do temné komory? Odpovědi na tyto a desítky dalších otázek si kladou malí a velcí školáci i dospělí, kteří nahlédli do světa vědy a váhají, zda vejít dál. Otevřené dveře pro všechny zvídavé i ty, kteří by rádi přírodní vědy studovali, jsme našli v centru Bioskop na Masarykově univerzitě v Brně.

thumbnail TECH EDU 1 / 2016

Trpíme nedostatkem sebedůvěry?

Podle kritiků spí české školství spánkem Šípkové Růženky a za kvalitním vzděláním se musí do zahraničí. „Naše školství nebylo a není špatné ani v současné době. Řada absolventů českých vysokých škol se úspěšně etablovala na prestižních zahraničních univerzitách a v respektovaných výzkumných institucích. O některých svých bývalých studentech jsem se před časem zmínil také v Hyde Parku Civilizace,“ odmítá jednostranné hodnocení zakladatel české kybernetiky a ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), profesor Vladimír Mařík.

thumbnail TECH EDU 1 / 2016

Proč má úspěšná firma vysokou fluktuaci? S prezidentem Milošem Zemanem o absolventech škol a českém školství

U nás nemáme moc rádi oficiální státní návštěvy. Je za nimi spousta práce a příprav, a přitom jde většinou jen o zdvořilostní setkání, která dotyční využijí ve svůj politický prospěch. Nic jiného jsme od ohlášené návštěvy prezidenta republiky nečekali. O to víc nás však Miloš Zeman překvapil. Zaskočil nás konkrétními otázkami, za nimiž byla znát důkladná příprava. A hlavně opravdový zájem o rodinnou českou firmu. Tím si získal upřímný respekt naší rodiny a také spousty kolegů „likosáků“.