Všechny články

thumbnail TECH EDU 4 / 2015

Věda není jen těžká a nudná aneb Jak na to jdou v Pardubicích

„U středoškoláků převažuje názor, že technické a přírodovědné obory jsou příliš těžké, neuchopitelné, proto je lepší se do nich moc nepouštět a být manažerem čehokoli. Motivovat je k takovému náročnějšímu studiu není proto nic jednoduchého,“ konstatuje známou pravdu tisková mluvčí a vedoucí popularizačních projektů Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Pardubické univerzitě se přesto popularizace vědy daří. V rámci evropských fondů pro vzdělávání a konkurenceschopnost byly vysokým školám poskytnuty finance nejen na odměnu pedagogů, kteří se tomuto tématu věnují, ale i na podporu vysvětlování, co vlastně věda je, co přináší pro každodenní život nám všem, nejen badatelům. Tak začalo naše povídání.

Vážení čtenáři,

od jisté doby, když se u nás ve firmě řekne „habr“, všichni víme, že se právě mlátí prázdná sláma. A že je načase s tím přestat a přejít k činům. Jsme malý tým, a abychom všechno stíhali, není prostor si natřepávat peříčka. Ten „habr“ jsme si půjčili od Tomáše Bati a ujal se. Jen to původně bylo „habrové dřevo“. „Hleďme vymýtit ze školy všechny negace! Nevykládejme dvě hodiny o tom, že se habrové dřevo ve stavitelství k ničemu nehodí! Mluvme o věcech positivně!“ jsou Baťova slova. Víme, že Baťova škola práce byla promyšleným fungujícím mechanismem dokonale spojeným s praxí. Jak říkal její zakladatel, učení sestoupilo z nadhvězdných prostor mezi lidi.

thumbnail TECH EDU 3 / 2015

Jan Houdek: Strojařina mě pořád baví

„Úspěch je především odrazem usilovné a neustálé práce. Abyste tempo dlouhodobě udrželi, musí vás to, co děláte, bavit,“ řekl mi Jan Houdek, jednatel a spolumajitel společnosti INCO engineering. Ví, o čem mluví. Se svými dvěma společníky vloni oslavili dvacet let existence firmy a za tu dobu ji posunuli na světovou špičku mezi výrobci a dodavateli těžních strojů a zařízení pro vertikální dopravu v hlubinných dolech. Povídali jsme si jedno horké srpnové odpoledne.

thumbnail TECH EDU 3 / 2015

Vítkovice si svou školu hýčkají

Do Vítkovic jsme se těšili. Značka patří k českému rodinnému stříbru, má skoro dvousetletou tradici a žákovský dorost si tu vychovávají už od druhé poloviny 19. století! Před sedmi lety se jako první rozhodli řešit neudržitelnou situaci nedostatku pracovníků v technických oborech a vzali opět do svých rukou spoluzodpovědnost za přípravu mladých. A tak se obrodila Vítkovická střední průmyslová škola, za jejíž ředitelkou Magdou Dirgasovou právě míříme do Ostravy-Hrabůvky.

thumbnail TECH EDU 3 / 2015

Pouliční světla budoucnosti budou multifunkční

Představte si, že se vracíte pozdě večer z výletu na kole. Pouliční svítilny kolem cesty reagují na váš pohyb – před vámi se rozjasňují a za vámi potemňují, upozorňují vás svou intenzitou i na případné překážky. Třeba se vám právě vybil mobil a potřebujete zavolat domů, že máte zpoždění. Nevadí, připojíte se na chvíli k jedné z lamp a mobil si dobijete. Tato představa může být blízkou budoucností. Také díky spolupráci šikovného týmu pedagogů a studentů VŠB-TU Ostrava a firmy Filák.

thumbnail TECH EDU 3 / 2015

Jeden virtuální oběd, prosím

Podle času stráveného před displeji mobilních telefonů by se mohlo zdát, že už netoužíme po věcech z toho skutečného – hmotného světa. Jenže zkuste někomu dát ke snídani virtuální jogurt. Přesvědčte studenta, že o prázdninách nepojede k moři, ale stráví čas v obývacím pokoji s 3D brýlemi. Nebo zamilovaného, že místo vlasů své milé pohladí jen její fotku na displeji.