Úvodníky
Dnešní děti jsou ve světě technologií jako rybičky ve vodě. Americký technolog Marc Prensky pro ně proto našel příznačné pojmenování „digitální domorodci“, zatímco my dříve narození za nimi ve znalostech pokulháváme a teprve do tohoto světa vstupujeme, a…
Tašky na střechy lze bezpochyby importovat z Číny. Pokrývače nebo klempíře zatím těžko. I to je důvodem, proč musíme s praporem v ruce hájit zájmy řemesel a profesních cechů. Pokud totiž nezačneme místo slov konečně činit, hrozí, že nám brzy začne skrze děravou střechu…
Víte, jak přichází na svět nový model auta? Jestli si myslíte, že si designér sedne k počítači a své myšlenky svěří obrazovce a speciálnímu programu, tak jste vedle jak ta jedle. Vezme do ruky papír a tužku a skicuje. Čárá a kreslí, pohled zleva, zprava,…
Víte, co má společného matematika s Monou Lisou? No přece Leonarda da Vinci.
Málokdo ovlivnil světové umění a vědu tolik jako právě tato nejvýraznější osobnost renesance a možná největší génius všech dob. Právě dnes, kdy tyto řádky píšu, uplynulo 565 let od jeho narození…
Ačkoli nám Microsoft svými novinkami mnohdy komplikuje život, za jednu z loňska zaslouží pochvalu. Rozjel totiž kampaň v několika desítkách zemí, v níž upozorňuje na ženy-vynálezkyně s cílem inspirovat dívky ke studiu technických oborů a high-tech. „Je mnoho úžasných věcí, které vytvořily ženy. Pokud budete studovat STEM (Science, Technology, Engineering, Math, tedy vědu, technologie, inženýrství a matematiku – pozn. red.), můžete dokázat cokoliv,“ komentovala kampaň pro Adweek kreativní ředitelka skupiny, která stála za jejím finálním posláním shrnutým do jedné věty: Je důležité, aby dívky věděly, že mohou změnit svět.
O spojených nádobách jménem škola a firma jsme v TECH EDU psali už mnohokrát. A jen tak s tím nepřestaneme, protože je to podle nás klíč k řešení velkého problému nedostatku mladého řemeslného a technického potěru.
Je fajn, že k létu čím dál tím víc spolu s vodou, památkami, výlety na kole nebo třeba za oceán patří věda a technika. Vedle letních divadelních a hudebních festivalů se letos konaly i aktivity z jiného soudku. Tak třeba třetí prázdninový víkend. To se na několika místech v Brně rozehrály různorodé akce na oslavu jedné z nejvýznamnějších osobností naší vědy, Gregora Johanna Mendela, v rámci festivalu Mendel is back/Mendel je zpět. Ukázaly Mendela nejen jako genetika, ale také jako kněze, meteorologa a včelaře. Koukali byste, jak jeho odkaz dokáže lidi nadchnout!
Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak by měla vypadat pouliční lampa před vaším domem? A že máte někde v okolí místo, kde světlo chybí? Tak přesně k takovému zadumání jsme vybídli žáky ze třetích až devátých tříd základních škol. Zaslané návrhy nám potvrdily, že fantazie dětí je neomezená a když mají správnou inspiraci a podporu, nezbývá, než před jejich odvahou a kreativitou smeknout.