Všechny články
od jisté doby, když se u nás ve firmě řekne „habr“, všichni víme, že se právě mlátí prázdná sláma. A že je načase s tím přestat a přejít k činům. Jsme malý tým, a abychom všechno stíhali, není prostor si natřepávat peříčka. Ten „habr“ jsme si půjčili od Tomáše Bati a ujal se. Jen to původně bylo „habrové dřevo“. „Hleďme vymýtit ze školy všechny negace! Nevykládejme dvě hodiny o tom, že se habrové dřevo ve stavitelství k ničemu nehodí! Mluvme o věcech positivně!“ jsou Baťova slova. Víme, že Baťova škola práce byla promyšleným fungujícím mechanismem dokonale spojeným s praxí. Jak říkal její zakladatel, učení sestoupilo z nadhvězdných prostor mezi lidi.
TECH EDU 3 / 2015
„Úspěch je především odrazem usilovné a neustálé práce. Abyste tempo dlouhodobě udrželi, musí vás to, co děláte, bavit,“ řekl mi Jan Houdek, jednatel a spolumajitel společnosti INCO engineering. Ví, o čem mluví. Se svými dvěma společníky vloni oslavili dvacet let existence firmy a za tu dobu ji posunuli na světovou špičku mezi výrobci a dodavateli těžních strojů a zařízení pro vertikální dopravu v hlubinných dolech. Povídali jsme si jedno horké srpnové odpoledne.
TECH EDU 3 / 2015
Do Vítkovic jsme se těšili. Značka patří k českému rodinnému stříbru, má skoro dvousetletou tradici a žákovský dorost si tu vychovávají už od druhé poloviny 19. století! Před sedmi lety se jako první rozhodli řešit neudržitelnou situaci nedostatku pracovníků v technických oborech a vzali opět do svých rukou spoluzodpovědnost za přípravu mladých. A tak se obrodila Vítkovická střední průmyslová škola, za jejíž ředitelkou Magdou Dirgasovou právě míříme do Ostravy-Hrabůvky.
TECH EDU 3 / 2015
Představte si, že se vracíte pozdě večer z výletu na kole. Pouliční svítilny kolem cesty reagují na váš pohyb – před vámi se rozjasňují a za vámi potemňují, upozorňují vás svou intenzitou i na případné překážky. Třeba se vám právě vybil mobil a potřebujete zavolat domů, že máte zpoždění. Nevadí, připojíte se na chvíli k jedné z lamp a mobil si dobijete. Tato představa může být blízkou budoucností. Také díky spolupráci šikovného týmu pedagogů a studentů VŠB-TU Ostrava a firmy Filák.
TECH EDU 3 / 2015
Příští rok bude nejskloňovanějším slovem roku „řemeslo“. To slibuje Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která vyhlašuje rok 2016 Rokem řemesel, a náš magazín bude jako mediální partner u toho. Rozhovor jsme začali zeširoka:
TECH EDU 3 / 2015
Podle času stráveného před displeji mobilních telefonů by se mohlo zdát, že už netoužíme po věcech z toho skutečného – hmotného světa. Jenže zkuste někomu dát ke snídani virtuální jogurt. Přesvědčte studenta, že o prázdninách nepojede k moři, ale stráví čas v obývacím pokoji s 3D brýlemi. Nebo zamilovaného, že místo vlasů své milé pohladí jen její fotku na displeji.
TECH EDU 3 / 2015
Rodina TECH EDU se rozrůstá. K podporovatelům se připojila také společnost Performia Česká republika, jejíž výkonné ředitelky a spoluzakladatelky Lucie Spáčilové jsme se při té příležitosti zeptali:
TECH EDU 3 / 2015
Protože vám chceme postupně představit česká vědeckotechnická centra pro všechny generace, tentokrát jsem se rozjel do Liberce. Libereckou iQLANDIí mě provedla Jana Pivoňková, obchodní a marketingová manažerka centra. Za hodinu a půl se to prý dá stihnout, když jde víc o prohlídku než o hraní. A měla pravdu. S páčkami a čudlíky exponátů jsem si hrál jen lehce a zdaleka ne se všemi. Už proto, že u řady z nich byly hloučky mladších návštěvníků, kterým jsem se do jejich bádání nechtěl plést.