Všechny články

Vážení čtenáři,

Česká republika míří mezi technologické lídry. Vláda totiž na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie s názvem Czech Republic: The Country For The Future vytyčuje nové vládní priority, které by nás…

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Láska ke strojům a bezbřehá kreativita

Vyrůstal v době, kdy v žádné naší domácnosti nechybělo základní řemeslnické nářadí a kladívko a šroubovák držel v ruce nejeden malý capart. Dnes jeho firma vyvíjí a vyrábí sofistikované automatizované a montážní linky pro přední české i zahraniční výrobce. Zakladatele a spolumajitele rodinné firmy JHV Engineering Jaromíra Hvížďaly jsme se zeptali na peripetie jeho cesty z tatínkovy domácí dílny až mezi technickou a podnikatelskou elitu.

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Mladí čeští vědci v Amazonu

Věděli jste, že Česko patří mezi celosvětovou špičku ve výzkumu robotiky a umělé inteligence? Vynikající výsledky má více českých pracovišť, ale týmu mladých programátorů z ČVUT v Praze pod vedením mentora Jana Šedivého se podařil husarský kousek: v letech 2017 a 2018 získal druhé místo v prestižní celosvětové soutěži společnosti Amazon Alexa Prize, která hodnotí konverzační roboty, tzv. chatboty, vyvinuté studentskými týmy z univerzit z celého světa. Díky tomuto úspěchu je teď chatbot od českých studentů zařazen do standardní nabídky aplikací pro zařízení Amazonu, a mohou ho tak používat lidé po celém světě, tedy pokud umějí anglicky.

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Nastartujte se!

„Na rostoucím zájmu o naši aplikaci jsme si ověřili, že to, co děláme, má smysl,“ říká jeden ze zakladatelů start-upu Salmondo Tibor Kučera. Inovativní firma z Brna získala třetí cenu v grantovém programu pro začínající mladé podnikatele Nastartujte se v kategorii Vzdělávání. Ten již několik let vyhlašuje Komerční banka ve spolupráci s partnery, jako je například Asociace malých a středních podniků ČR.

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Zaklínadlo Průmysl 4.0

Propojení každé firmy informačními technologiemi s okolním světem je dnes naprostou samozřejmostí. Pro ty velké, které se zabývají sériovou výrobou, to platí beze zbytku. Na jejich promo videích můžeme se zatajeným dechem sledovat při práci doslova davy robotů s kmitajícími pažemi. Sestavují například mobily nebo auta. Jenže jak se avizované pokroky v robotizaci mohou projevovat například při zakázkové výrobě, kdy každý díl je jiný, nebo tam, kde se procesy odehrávají mimo hmotný svět?

thumbnail TECH EDU 1 / 2019

Jak udržet nákupní apetit na uzdě a vyhnout se kyberpodvodníkům

Již v roce 2006 předložila Česká národní banka vládě zprávu o neutěšeném stavu finanční gramotnosti obyvatel České republiky a navrhla opatření ke zlepšení situace. Tenkrát ji kabinet odmítl jako nevýznamnou. ČNB uspěla až s aktualizovanou verzí o čtyři roky později. Mezitím se objevily výhrady, že se z disciplíny stává jen módní floskule. „Nesouhlasím. Kdyby si žáci odnesli z hodiny třeba jen deset procent, mělo to cenu,“ říká lektorka České podnikatelské pojišťovny Hana Pospíchalová.

Kdo nedigitalizuje, jako by nebyl

Minule jsem vám v úvodníku slíbila silvestrovské lechtivé téma, jak se sluší na poslední vydání v roce. Ale mé plány nakonec přebil nedávný robotický zážitek. Náš redakční tým se účastní jedné prestižní konference. Stovka odborníků z nejrůznějších sfér, podnikatelů i …